Media społecznościowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki firmy wchodzą w interakcje ze swoimi klientami. Jednak z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Marketing w mediach społecznościowych (SMM) to potężne narzędzie, które może pomóc firmom w nawiązaniu kontaktu z docelowymi odbiorcami. Wiąże się to jednak również z ryzykiem, którego firmy powinny być świadome. W tym artykule przeanalizujemy zagrożenia związane z SMM i sposób, w jaki organizacje mogą bezpiecznie i odpowiednio korzystać z czterech stref mediów społecznościowych (Open Textbook Library, b.d.).

Zagrożenia związane z SMM:

Publikowanie informacji w mediach społecznościowych w celach reklamowych, marketingowych i sprzedażowych wiąże się z kilkoma zagrożeniami, w tym:

Zagrożenia dla prywatności:

Platformy mediów społecznościowych gromadzą dane o użytkownikach, w tym ich dane osobowe i zachowania online. Dane te mogą być podatne na naruszenia, narażając prywatność klientów.

Zagrożenia dla reputacji:

Media społecznościowe są platformą publiczną, a wszelkie publikowane informacje są widoczne dla wszystkich. Publikowanie nieodpowiednich lub obraźliwych treści może zaszkodzić reputacji firmy i doprowadzić do utraty klientów.

Ryzyko prawne:

Reklama i marketing w mediach społecznościowych muszą być zgodne z kilkoma przepisami i regulacjami. Ich nieprzestrzeganie może skutkować podjęciem kroków prawnych i karami finansowymi.

Zagrożenia bezpieczeństwa:

Konta w mediach społecznościowych mogą być podatne na włamania, prowadzące do naruszenia danych i strat finansowych.

Przykłady tych zagrożeń obejmują skandal Cambridge Analytica. Dane z Facebooka zostały zebrane do celów politycznych bez zgody użytkowników. Także niedawne włamanie na Twittera, w którym włamano się na głośne konta, co doprowadziło do utraty wiarygodności (Le Jeune, 2021).

Cztery strefy mediów społecznościowych (Sitten, 2012):

Publiczna: Ta strefa jest otwarta dla wszystkich i obejmuje platformy takie jak Twitter, LinkedIn i YouTube.

Społecznościowe: Ta strefa przeznaczona dla osobistych kontaktów i obejmuje platformy takie jak Facebook, Instagram i Snapchat.

Osobista: Ta strefa jest przeznaczona dla intymnych połączeń i obejmuje platformy takie jak WhatsApp i iMessage.

Profesjonalne: Ta strefa przeznaczona dla kontaktów zawodowych i obejmuje platformy takie jak LinkedIn i Slack.

Korzystanie z czterech stref SMM:

Organizacje mogą bezpiecznie i odpowiednio korzystać z czterech stref mediów społecznościowych, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Publiczna: Ta strefa jest idealna do promowania produktów i usług, zapewniania wsparcia klientom i udostępniania wiadomości branżowych.

Społecznościowe: Ta strefa jest idealna do budowania świadomości marki, angażowania klientów i tworzenia treści generowanych przez użytkowników.

Osobiste: Ta strefa używana do prywatnej komunikacji z osobami, takimi jak pracownicy lub klienci.

Profesjonalna: Ta strefa jest idealna do nawiązywania kontaktów z innymi profesjonalistami, dzielenia się spostrzeżeniami branżowymi i rekrutowania nowych talentów.

Wnioski:

SMM to potężne narzędzie, które może pomóc firmom w nawiązaniu kontaktu z docelowymi odbiorcami. Wiąże się to jednak również z ryzykiem, którego firmy powinny być świadome. Korzystając z czterech stref mediów społecznościowych w sposób bezpieczny i odpowiedni, organizacje mogą złagodzić te zagrożenia i stworzyć skuteczną strategię mediów społecznościowych.

Odniesienia:

  1. Open Textbook Library. (b.d.). Zasady marketingu. Retrieved February 28 2023 from https://open.bccampus.ca/find-open-textbooks/?uuid=ca3ef877-1f08-479d-a085-420121782a31&contributor=&keyword=&subject=
  2. Madeleine Le Jeune, (2021), Facebook and the Cambridge Analytica Scandal: Prywatność i ochrona danych osobowych w Kanadzie, Madeleine Le Jeune, https://doi.org/10.22215%2Fetd%2F2021-14654.
  3. Marshall Sitten, 2012, Public Interest and Private Rights in Social Media, A service-oriented approach to public sector social media strategy, s. 79-95, Elsevier.

Ta strona używa plików cookie aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z jej użytkowania. Korzystając z serwisów MPG Media wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.