Wszyscy wyznaczamy sobie cele – te większe, począwszy od odłożenia konkretnej sumy na zakup nowej posiadłości lub auta, po choćby dostanie się do danej szkoły, uzyskania określonego wyniku w nauce, zrzucenie wagi, aż po te mniejsze cele jak np. uporanie się z obowiązkami, aby mieć wolny wieczór. Jak skutecznie wyznaczać cele niezależnie od ich rangi? Jest kilka kwestii o których dobrze pamiętać!

Zacznij od konkretów 

Skonkretyzuj to co i kiedy planujesz osiągnąć. Mówi się, że „brak planów to planowanie porażki”, dlatego dobrze jest zastanowić się do czego dążysz i jasno to określić! Niezależnie czy chodzi o cel materialny czy np. dotyczący Twojego rozwoju w jakimś obszarze określ do czego dążysz. Czy to Ci się opłaca? Jak wpłynie to na Twoje życie oraz czy teraz właśnie jest odpowiedni moment na ten krok? Zastanów się także dlaczego właśnie to jest Twoim celem i jakie masz pomysły i narzędzia, aby to zrealizować. Ważne jest też, aby Twój cel był dla Ciebie znaczący i motywujący.

Pamiętaj, aby Twoje cele były możliwe do zrealizowania

Czasami w przypływie emocji czy, kiedy czujemy presję wyznaczenia nowych celów (np. przed Nowym Rokiem czy jeśli chodzi o uczniów – przed rozpoczęciem roku szkolnego) „porywamy się z motyką na słońce”. Dlatego tak ważne jest spokojne przeanalizowanie jaki cel jesteś w stanie rzeczywiście osiągnąć. Jeżeli dążysz do czegoś co przekracza Twoje możliwości możesz szybko się zniechęć. Jest duża szansa, że porzucisz dany cel, który byłby osiągnięty przy poprawnym zdefiniowaniu. Z drugiej strony jednak dobrze, aby zadanie nie było zbyt łatwe do osiągnięcia. Jeśli takie będzie nie rozwiniesz się i będziesz miał niewielką satysfakcję z efektu. 

Określ czas w jakim chcesz osiągnąć cele

Aby skupić się na realizacji i czuć pozytywną presję – wyznacz sobie termin osiągnięcia danego celu. To pomoże Ci określić priorytety w codziennych zadaniach, które mogą ewentualnie wpłynąć na wywiązanie się z kolejnego kroku. Przykładowo – jeśli założyłeś, że w równo trzy miesiące chcesz zrzucić dziewięć kilogramów – wybierzesz wyjście na siłownię zamiast obejrzenia kolejnych odcinków serialu, bo wiesz, że nie możesz tego odkładać „na jutro”. Możesz szczegółowo, w podpunktach rozpisać jak zaplanujesz czas, który chcesz przeznaczyć na wywiązanie się z danego zadania. 

Pisz, pisz i jeszcze raz pisz! 

Koniecznie zapisuj swoje cele. To mogą być jedynie krótkie zwroty czy pojedyncze słowa. W ten sposób nadasz swoim celom określoną wagę, ułożysz je np. od najbardziej  do najmniej istotnego lub dzieląc na kategorie. Najważniejsze to przelać myśli na papier, bo to pozwoli Ci uwolnić głowę od nadmiaru myśli, a jednocześnie – jak mówią badania – zapisany cel zwiększa skuteczność wykonania.

Na koniec – szybkie ćwiczenie

Poćwicz wyznaczanie celów określając jedynie te na najbliższy tydzień. Przykładowo, to może być nauczenie się dziesięciu słów w nowym języku lub długo odkładane sprzątnięcie całego mieszkania. Zacznij od tego treningu wyznaczania mniejszych celów, aby zyskać pewność siebie w ich osiąganiu, nabrać motywacji i nie rzucać się od razu na głęboką wodę!

Ta strona używa plików cookie aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z jej użytkowania. Korzystając z serwisów MPG Media wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.