Promowanie swojej firmy w sieci nie jest takie proste. Zwłaszcza jeżeli nie rozróżnia się specyfiki i niuansów poszczególnych narzędzi, wykorzystywane w marketingu internetowym. Takim narzędziem właśnie jest SEO, wbrew pozorom i błędnie utrwalonej opinii, nietożsame z pozycjonowaniem w sieci. Oba pojęcia, co prawda, są ściśle związane z wyszukiwarką internetową i jej wynikami, lecz obejmują różne objętościowo zakresy działań w tej dziedzinie.

SEO, tudzież optymalizacja

Search Engene Optimalization, w skrócie SEO, jak wynika z angielskiej nazwy, jest niczym innym jak optymalizacją strony w wyszukiwarce internetowej.Innymi słowy, SEO stosuje się, żeby strona bądź witryna internetowa znalazła się jak najwyżej wśród wyszukiwanych pozycji w przykładowym Google’u pod kątem według słów kluczowych. Im lepiej jest optymalizowana, tym wyżej się znajdzie.

Im skuteczniej, tym wyżej. Dwa ujęcia SEO

Oprócz polepszenia pozycji w wynikach wyszukiwania, SEO pomaga w zwiększeniu tzw. ruchu na stronie. A więcej, wpływa na odwiedzalność strony przez unikalnych użytkownikówOptymalizację w sumie da się podzielić na dwa ściśle związanych ze sobą zakresy. Pierwszy obejmuję optymalizację treści znajdujących się na stronie. Drugi zaś skupia się na optymalizacji treści oraz struktury kodu, którym owa strona jest pisana.

SEO i przyjazne oczu treści

Optymalizacja treści jest widoczna zarówno dla użytkowników, odwiedzających stronę, jak i dla algorytmów, którymi kieruje się np. wyszukiwarka Google’a. Polega na zamieszczeniu odpowiednio dobranych słów kluczowych, optymalizacji artykułów pod kątem długości zdań czy tytułów i śródtytułów.

SEO i przyjazny algorytmom kod

Działania SEO w zakresie dopasowania kodu swoją drogą nie tak bardzo wpływają na wizualną warstwę strony, a zatem są skierowane bardziej do wyszukiwarki. W tym przypadku działania SEO skupiają się np. na szybkości ładowania strony. To skądinąd  jest ważnym elementem również w przypadku internautów, którzy raczej nie będą czekali, aż cała źle napisana strona się załaduje. Pod uwagę brane są także opisy grafik i banerów (pamiętaj o słowach kluczowych!). Posiadanie bądź nieposiadanie przez stronę wersji mobilnej również jest brane pod uwagę i może wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Nierozłączne, a jednak nietożsame? SEO vs pozycjonowanie

W porównaniu do SEO, pozycjonowanie strony internetowej wiąże się szerszym zakresem działań, mających na celu osiągnięcie przez ową stronę jak najlepszego wyniku w wyszukiwarce. Innymi słowy SEO jest organiczną częścią pozycjonowania jako szerszego zbioru działań. Jednakże warto pamiętać, że bez skutecznie przeprowadzonej optymalizacji żadne inne kroki z zakresu pozycjonowania nie mają większego sensu.

Pozycjonowanie. Z czym to się je? Z linkami i content marketingiem

Oprócz wyżej wspomnianego SEO pozycjonowanie zawiera w sobie m.in. tzw. link-building, czyli zdobywanie linków do strony internetowej z innych witryn. Link-bilding sam w sobie również pomaga w pozyskiwaniu i zdefiniowaniu naprawdę zaangażowanych internautów, którzy sami chętnie się podzielą z innymi np. linkiem do jego zdaniem interesującej treści. Od której właśnie zaczyna się content marketing, skupiający się na tworzeniu wartościowych treści, które zainteresują użytkowników.

Ze wszystkiego opisanego wyżej wynika, że tylko skoordynowane i dobrze przeprowadzone działania SEO i, szerzej, z zakresu pozycjonowania są kluczem do sukcesu firmy w sieci, a mianowicie w organicznych wynikach wyszukiwarki internetowej.

Ta strona używa plików cookie aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z jej użytkowania. Korzystając z serwisów MPG Media wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.