Założyć blog firmowy to dobry pomysł na rozwinięcie swojego biznesu, przyciągniecie klientów oraz zwiększenie zainteresowania swoimi treściami! O tym i o wielu innych zaletach bloga pisaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów. W jaki sposób jednak najlepiej zabrać się za tworzenie treści i jak szukać tematów na bloga tak, aby przyciągnąć i zatrzymać zainteresowanie odbiorców? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. 

Każdemu zdarzają się lepsze i gorsze dni, dlatego przysłowiowa „pustka w głowie” i brak pomysłu na dalsze wpisy jest czymś naturalnym. Na Twoim blogu przede wszystkim powinny się znaleźć informacje i wszelkie zagadnienia, które będą związane z branżą, w której się obracasz. A także tematami, wzbudzającymi zainteresowanie odbiorców.  

Zrób odpowiedni research! Twój blog tego potrzebuje.

Na początek dobrym pomysłem będzie zrobienie analizy oraz wyszukanie tematów cieszących się popularnością wśród użytkowników. W tym celu można skorzystać z kilku następujących sposobów: 

 • Zrób analizę zapytań zawartych w wynikach wyszukiwania Google. Sugerowane zapytania Google, frazy powiązane pod wynikami organicznymi. Wystarczy wpisać słowo „co” lub „jak”, aby wyskoczyło nam mnóstwo propozycji pytań, które nurtują użytkowników. 
 • Warto skorzystać także z innych darmowych narzędzi Google. Google Trends czy Google Search Console. Dodatkowo można skorzystać z innych płatnych narzędzi SEO (na przykład Surfer, SEMSTORM, Ahrefs czy Senuto). 
 • Przejrzyj różne strony Social Media. Sprawdź, które tematy wzbudzają dyskusję, jakich informacji szukają użytkownicy – na swoim blogu możesz rozwiać ich wątpliwości, odpowiedzieć na pytania etc.  
 • Wejdź na strony typu YouTube, Spotify. Filmiki czy podcasty tam zamieszczone również mogą podrzucić nam pomysł na nowe treści. 
 • Warto zajrzeć również na strony konkurencji, gdzie także można zyskać inspirację. 
 • Można także skorzystać z automatycznych generatorów nagłówków (takich jak Answer the Public). Są to kopalnie tematów, które na pewno pomogą Ci w znalezieniu ciekawych tematów na Twój blog. 

Wypróbuj skrzynkę mailową 

Świetnym pomysłem może okazać się również pomysł założenia adresu mailowego, na który czytelnicy Twojego bloga będą mogli przesyłać swoje opinie lub propozycje na następne posty. Dzięki temu nie tylko zyskasz propozycje na nowe tematy, ale również polepszysz kontakt z odbiorcami, co pozytywnie wpłynie na wizerunek całej firmy. 

O czym konkretnie można napisać na blogu? 

Każdy blog jest trochę inny, tak samo jak specyfiki firm są różne. Jest jednak kilka uniwersalnych pomysłów, które mogą przydać się każdemu. Należą do nich: 

 1. Poradniki dla początkujących – poradniki cieszą się ogromną popularnością i są niezwykle przydatne, w szczególności dla osób stawiających pierwsze kroki w danej branży. W końcu każdy musi od czegoś zacząć! 
 1. Kompleksowe poradniki, dla osób znających się nieco na swoim fachu – tutaj można zamieścić treści będące w sposób wyczerpujący dotyczyć danej dziedziny (eksperci bowiem także wyszukują wielu informacji). 
 1. Wywiad z ekspertem w danej dziedzinie – jest to świetny pomysł do przyciągnięcia czytelników na swojego bloga! 
 1. Recenzja danego produktu. 
 1. Poradnik poruszający informacje, które będą dotyczyć rozwiązania jakiegoś problemu. 
 1. Wymienienie zestawienia, na przykład 10 najlepszych pomysłów na… 

Podsumowując, nie musisz sam/sama głowić się nad tematem Twojego postu. Inspiracji do treści na bloga najlepiej szukać w kręgu zainteresowań użytkowników, którzy mogą być naszymi potencjalnymi klientami. Posłużyć nam do tego mogą zarówno płatne, jak i bezpłatne narzędzia oraz własny research.  

Ta strona używa plików cookie aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z jej użytkowania. Korzystając z serwisów MPG Media wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.