Stworzenie strony internetowej to niełatwe zadanie. Tym bardziej jeśli postawimy sobie za cel aby nasza strona przypadła do gustu jak największej liczbie osób. Szukasz więc sposobu jak sobie ułatwić to zadanie. Podczas researchu, musiałeś natknąć się na WordPressa jako jedną z możliwych odpowiedzi na Twoje potrzeby. Nie masz jednak pojęcia czym jest WordPress ani jak działa i czy faktycznie przyda się w twoim projekcie.  

Poniższym artykuł przygotowaliśmy aby pomóc Ci znaleźć odpowiedź na te wszystkie pytania. 

Czym jest WordPress 

WP to  napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS) udostępniony na licencji typu Open Source. Dzięki czemu jest on kompletnie darmowy. Obecnie jest on jednym z najpopularniejszych narzędzi służących do tworzenia stron internetowych na świecie. 

Do czego używa się WordPressa

Na samym początku swojego istnienia WP był używany głównie do tworzenia blogów. Z czasem jednak oprogramowanie było stale ulepszane aż doszło do obecnej postaci. Teraz praktycznie nie ma ograniczeń co do formatu strony. 

Możesz na nim zbudować zarówno bloga, prostą stronę wizytówkę czy potężny sklep internetowy a nawet aplikacje mobilne i systemy dające dostęp do treści premium typu platformy e-learningowe.  

Dlaczego akurat WordPress? 

WordPress posiada bardzo liczne grono wiernych i oddanych fanów a także społeczność, która stale rozwija i udoskonala oprogramowanie.  

Aby uświadomić kogoś jak popularnym narzędziem jest WordPress wystarczy przytoczyć, że obecnie ponad 40% wszystkich witryn w sieci jest zbudowane w oparciu o CMS WordPress.  

Poniżej kilka rzeczy które przyczyniają się do popularności WordPressa: 

  1. Oprogramowanie typu open-source 

WordPress jako cały projekt od początku swojego istnienia prowadzony jest na licencji typu open-source co oznacza, że każdy bez żadnych opłat może modyfikować oprogramowanie według swojego uznania.  

  1. Przystępność dla początkujących

W porównaniu ze standardowymi metodami tworzenia treści w internecie WordPress jest bardzo przejrzysty i niewymagający. W internecie możemy znaleźć multum materiałów i poradników niemalże na każdy temat dotyczący CMSa.  

  1. WordPress lubi się z SEO  

Zbudowanie samej strony nie gwarantuje sukcesu. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest optymalizacja strony pod kątem SEO czyli optymalizacji pod silniki wyszukiwarek internetowych. W tym aspekcie WordPress także przychodzi nam z pomocą ponieważ oferuje wiele gotowych rozwiązań w postaci wtyczkę SEO za pomocą których w łatwy sposób możemy przystosować naszą stronę do współpracy z wyszukiwarkami.  

  1. WordPress wspiera wszystkie typy plików.  

WP nie ogranicza żadnych typów plików z pośród tych najczęściej używanych. Twoja strona może zawierać zarówno filmy, gify, zdjęcia jak i tekst.  

  1. Bezpieczeństwo 

Bezpieczeństwo jest jednym z głównych czynników o które powinniśmy zadbać w kontekście biznesu. Jak wiadomo internet to miejsce mocno podatne na wszelkiego rodzaju ataki i próby wyłudzenia dlatego WordPress posiada wiele wiele zabezpieczeń na takie sytuacje. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy tj. dbaniem o instalowanie aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa otrzymujemy jedną z najbezpieczniejszych platform CMS na rynku. 

  1. Cena 

Niewątpliwą zaletą WordPressa jest jego cena, a właściwie jej brak ponieważ oprogramowanie jest całkowicie darmowe.  Warto jednak pamiętać, że CMS musi znajdować się na jakimś hostingu a tego już raczej za darmo nigdzie nie znajdziemy.  

Krótka historia WordPressa 

W 2003 roku, WordPress został założony przez Matta Mullenweg’a, ówczesnego studenta. Projekt wystartował jako ponowne wydanie innego, wcześniej anulowanego projektu o nazwie b2/cafelog, stworzonego przez Michaela Valdrigha. Matt dostrzegł szansę na ulepszenie funkcjonalności strony internetowej bez modowania jej bazowego kodu. Tak narodził się WordPress. 

Ta strona używa plików cookie aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z jej użytkowania. Korzystając z serwisów MPG Media wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.