UI czyli skrót od określenia w języku angielskim na User Interface. Po polsku będzie to Interfejs Użytkownika.  UX czyli skrót od User Experience (pol. wrażenia użytkownika).

UI

UI czyli skrót od określenia w języku angielskim na User Interface. Po polsku będzie to Interfejs Użytkownika.  

Na Interfejs Użytkownika składa się każdy widoczny dla użytkownika element poprzez który może wejść on w interakcję z urządzeniem, programem, aplikacją bądź stroną internetową.  

W dzisiejszych czasach określenia UI używa się zazwyczaj w odniesieniu do wizualnego przedstawienia systemu umożliwiającego wchodzenie w interakcję ze stroną internetową, telewizorem, grą komputerową. W szczególności nawiązuje się tu do rozmieszczenia przycisków, czcionek, przejrzystości przełączników, przewijania. Czyli ogólnej intuicyjności i łatwości poruszania się przez użytkownika w danym środowisku.  

Dobry interfejs użytkownika powinien być jak najmniej dla niego zauważalny. A nawet wręcz niezauważalny. Wchodząc na stronę sklepu internetowego chcemy aby użytkownik dokonał tam zakupu interesujących go produktów. Nie chcemy aby on zastanawiał się w który przycisk ma kliknąć aby przejść do płatności. Dlatego właśnie dobrze zbudowany interfejs użytkownika powinien być intuicyjny, niezauważalny i prowadzić za rękę.  

Style w projektach UI który spotykamy przecież praktycznie na każdym kroku. Tak jak prawie wszystkie pozostałe aspekty naszego życia, ewoluują z czasem, dostosowują się do mody i aktualnie panujących trendów. Z tego powodu stare programy mogą się nam wydawać atrakcyjne i zupełnie nieprzejrzyste. Dlatego posiadając np. stronę internetową czy sklep internetowy warto zadbać o jego aktualizowanie. Zadbać o to aby UI i inne zasady projektowania były zgodne z aktualną wiedzą i trendami. W przeciwnym razie możemy narazić się na znaczną utratę satysfakcji z użytkowania naszej witryny bądź nawet odpływ użytkowników!  

UX

UX to określenie na odczucia jakie wzbudza w użytkownikowi korzystanie z naszego produktu. Projektując aplikację w której dochodzić ma do interakcji człowieka z systemem należy odpowiednio zaprojektować UX. Należy także zadbać o to aby korzystanie z naszego programu było przyjemne i nie nastręczało trudności.  

Analizą i projektowaniem procesu UX zajmują się UX designerzy. Projektowanie UX to proces czasochłonny i dość skomplikowany gdyż wymaga szerokiej wiedzy z zakresu UX i UI oraz ogólnej wiedzy na temat praktyk użytkowników i znajomości rynku.  

Zaprojektowanie odpowiednio aplikacji pod kątem UX wiąże się z projektowaniem interakcji, tworzeniem makiet i map interakcji badaniem nawyków użytkowników. A także szeroko zakrojonym testowaniem.  

UX i UI to elementy które muszą ściśle ze sobą współgrać aby finalnie dać odpowiedni efekt w postaci przyjemnego dla oka i intuicyjnego w obsłudze programu czy aplikacji.   

Ta strona używa plików cookie aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z jej użytkowania. Korzystając z serwisów MPG Media wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.