WordPress to najpopularniejsza platforma, umożliwiająca tworzenie stron internetowych o różnych funkcjonalnościach. Jednakże, jak każdy system, WordPress ma swoje wady. Jednym z głównych problemów jest wydajność. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów, jak zwiększyć wydajność swojej strony WordPress.

1. Wybierz odpowiedni hosting

Wybór odpowiedniego hostingu jest kluczowy dla wydajności Twojej strony. Jeśli wybierzesz nieodpowiedniego hosta, to Twoja strona może działać wolno lub wcale. Istnieją trzy główne rodzaje hostingu, na które możesz się zdecydować: hosting współdzielony, VPS i dedykowany.

Hosting współdzielony to najtańsza opcja, ale również najmniej wydajna. W ramach tej opcji Twoja strona będzie umieszczona na serwerze z wieloma innymi stronami internetowymi. Jeśli jedna z tych stron przeciąży serwer, to wszystkie strony na nim znajdujące się będą działać wolniej.

VPS (Virtual Private Server) to bardziej wydajna opcja, która jest tańsza niż dedykowany hosting. VPS to wirtualna maszyna, która jest uruchamiana na serwerze fizycznym. Dzięki temu maszyna VPS ma swoją własną moc obliczeniową i pamięć RAM. Oznacza to, że Twoja strona nie będzie wpływać na wydajność innych stron internetowych na serwerze. Dedykowany hosting to najwydajniejsza opcja. Oznacza to, że komputer serwerowy masz całkowicie dla siebie. To idealne rozwiązanie dla dużych stron internetowych i serwisów, które wymagają dużo mocy obliczeniowej i pamięci RAM.

2. Instaluj wtyczki tylko wtedy, gdy są niezbędne

Wtyczki to wspaniałe narzędzia, które umożliwiają rozbudowę funkcjonalności Twojej strony WordPress. Jednak każda zainstalowana wtyczka dodaje dodatkowe funkcjonalności, co oznacza, że Twoja strona może działać wolniej. Dlatego przed zainstalowaniem wtyczki zastanów się dokładnie, czy jest ona naprawdę potrzebna. Jeśli nie jest, to nie instaluj jej. Warto także zwrócić uwagę na jakość zainstalowanych wtyczek. Jeśli wtyczka nie otrzymuję od dłuższego czasu aktualizacji, może stać się niekompatybilna z Twoją wersją WordPressa co będzie prowadzić do konfliktów konfiguracji i spowalniać witrynę.

3. Zoptymalizuj obrazy na WordPress

Obrazy to ważny element każdej strony internetowej, ale mogą również spowolnić jej działanie. Dlatego ważne jest, aby zoptymalizować swoje obrazy przed umieszczeniem ich na stronie.

Możesz to zrobić za pomocą specjalnych narzędzi do kompresji obrazów dostępnych za darmo w internecie. Te narzędzia kompresują obrazy, co oznacza, że zajmują mniej miejsca na serwerze i ładują się szybciej.

Warto zadbać także o odpowiednie rozszerzenia plików graficznych umieszczanych na stronie. Powinny być one obrazami nowej generacji o formatach przyjaznych dla przeglądarek jak np. WEBP.

4. Usuń niepotrzebne treści

Częstym zjawiskiem jest spowalnianie strony na WordPressie z biegiem czasu. Dzieje się tak z powodu nagromadzenia niepotrzebnych treści. Mogą to być nieaktualne wpisy na blogu, niepotrzebne pliki lub niepotrzebne wtyczki.

Dlatego warto regularnie przeglądać swoją stronę i usuwać wszystkie niepotrzebne treści. To pozwoli na zmniejszenie rozmiaru strony i poprawi jej wydajność.

5. Wybierz odpowiedni motyw na WordPress

Wybór odpowiedniego motywu Twojej strony WordPress jest również bardzo ważny dla wydajności. Niektóre motywy są cięższe i bardziej skomplikowane niż inne, przez co mogą powodować, wolniejsze działanie strony.

Dlatego najlepiej wybrać lekki i responsywny motyw. Ważne aby motyw był zoptymalizowany dla urządzeń mobilnych i łatwo dostosowywał się się do różnych rozmiarów ekranów. Dzięki temu strona będzie działać szybciej i lepiej wyglądać na różnych urządzeniach.

6. Wykorzystaj pamięć podręczną WordPress

Pamięć podręczna to narzędzie, które pozwala na szybsze ładowanie się strony. W skrócie, pamięć podręczna przechowuje kopię Twojej strony w pamięci, dzięki czemu nie musi ona być ładowana od nowa za każdym razem, gdy ktoś ją odwiedza.
Aby wykorzystać pamięć podręczną, możesz zainstalować darmową wtyczkę, taką jak WP Super Cache lub W3 Total Cache. Te wtyczki automatycznie przechowują kopię Twojej strony w pamięci podręcznej i pomagają w szybszym ładowaniu się strony.

Podsumowanie

Wydajność strony WordPress to kluczowy element dla sukcesu Twojej strony. Warto zainwestować trochę czasu w zoptymalizowanie swojej strony za pomocą powyższych porad. Wybierz odpowiedni hosting, zainstaluj tylko potrzebne wtyczki, zoptymalizuj obrazy, usuń niepotrzebne treści, wybierz odpowiedni motyw i wykorzystaj pamięć podręczną. Dzięki temu Twoja strona będzie działać szybciej i sprawniej, a użytkownicy z pewnością docenią szybkość działania liczbą wejść i odsłon.

Ta strona używa plików cookie aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z jej użytkowania. Korzystając z serwisów MPG Media wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.